Korona Gór Polski z psem – gdzie możemy wejść z czworonogiem?
5 miesięcy ago9 min read
Korona Gór Polski, jedno z najbardziej popularnych wyzwań górskich. Projekt tworzy 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m.
Jednak skoro tu trafiłeś/aś to pewnie zastanawiasz się gdzie będzie można udać się z Twoim czworonożnym towarzyszem podróży. Na nie wszystkie szczyty można wybrać się z psami, ale przygotowaliśmy listę tych, na które możemy zabrać naszego pupila.
Zanim wyruszysz na szlak, pamiętaj o kilku rzeczach:
Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio przygotowany do wspinaczki – to znaczy, że ma odpowiednią kondycję i jest zabezpieczony przed niebezpieczeństwami na szlaku.
Zadbaj o to, aby Twój pies był na smyczy. Unikaj obszarów, gdzie obowiązują ograniczenia dla psów.
Zabierz ze sobą wodę i pożywienie zarówno dla siebie, jak i dla swojego psa. W górach temperatura może być zmienna, więc odpowiednie ubranie dla Ciebie i Twojego pupila to podstawa.
Ciesz się wspaniałymi widokami i niezapomnianymi chwilami spędzonymi w górach z Twoim psem! Nie zapomnij także podzielić się swoimi przygodami na mediach społecznościowych, aby inni miłośnicy psich wędrówek mogli się nimi również cieszyć.
ŁYSICA - GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Świętokrzyski Park Narodowy można zwiedzać wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych lub miejscach udostępnionych do działalności edukacyjnej. Z psem na smyczy możemy wędrować po Świętokrzyskim Parku Narodowym na odcinku szlaku czerwonego Huta Szklana – Łysa Góra, biegnącym wzdłuż drogi asfaltowej na Święty Krzyż oraz na ścieżce pieszo-rowerowej między Świętą Katarzyną a Podgórzem (wzdłuż drogi wojewódzkiej 752) .
Na pozostałych odcinkach szlaków pieszych, wszystkich ścieżkach edukacyjnych oraz we wszystkich obiektach edukacyjnych na terenie Parku jest zakaz wprowadzania psów.
ŚLĘŻA - MASYW ŚLĘŻY
Ślęża to góra, która według legendy powstała podczas wojny aniołów z demonami. Rzucając w siebie wielkimi głazami, uformowały górę, która ukryła wrota do piekieł. Na tę tajemniczą górę możemy śmiało iść na szczyt, każdą z możliwych ścieżek.
SKOPIEC - GÓRY KACZAWSKIE
Gdybyście chcieli zabrać Waszego do Krainy Wygasłych Wulkanów to nie ma żadnych przeciwskazań, aby zdobyć ten szczyt razem z Waszym pupilem. Szlaki prowadzące na szczyt są dostępne dla psów. Ukształtowanie dróg prowadzących na Skopiec są idealne na weekendowy wypad z naszym psem.
KŁODZKA GÓRA - GÓRY BARDZKIE
Będąc w Kotlinie Kłodzkiej nie sposób ominąć miasta leżącego w centrum kotliny – Kłodzka. A stad? Rzut beretem mamy drugi co wysokości szczyt Gór Bardzkich, który wpisany jest na listę Korony Gór Polski – Kłodzką Górę.
Szlaki, które są dostępne mogą być śmiało przemierzane razem z naszymi czworonogami.
CHEŁMIEC - GÓRY WAŁBRZYSKIE
Nieopodal Wałbrzycha miejsce swoje mają Góry Wałbrzyskie. Czy to przypadek, że właśnie taką nazwę noszą? Nie sądzę! Jednak z całą pewnością wiemy jedno… spokojnie możecie wybrać się by wejść na drugi co do wysokości szczyt tego pasma razem z Waszym psem.
BISKUPIA KOPA - GÓRY OPAWSKIE
Biskupia Kopa jest otwarta na przyjęcie czworonogów. Przy wyborze szlaku warto jednak sprawdzić jak dany szlak się prezentuje. Np. gdy wybierzemy drogę przez tzw. Piekiełko to trafimy na drabinkę, która może okazać się utrudnieniem dla naszych psów.
LUBOMIR - BESKID MAKOWSKI
Wejściem z psem na ten szczyt jest dozwolone każdym szlakiem, my szczególnie lubimy iść od Schroniska PTTK na Kudłaczach. Szlak ten jest dość płaski, wręcz spacerowy!
SZCZELINIEC WIELKI - GÓRY STOŁOWE
Poruszanie się z psem po trasach turystycznych na Błędnych Skałach oraz na Szczelińcu Wielkim jest zabronione! W obrębie Szczelińca Wielkiego, istnieje możliwość dojścia z psem TYLKO do Schroniska PTTK Na Szczelińcu.
Dlatego też nie mamy możliwości fizycznie zdobycia najwyższego punktu na szlaku, którym jest Tron Liczyrzepy.
CZUPEL - BESKID MAŁY
Szlak przyjazny do spacerów z psami. Gdy byliśmy z naszymi czworonożnymi towarzyszami to na szlaku spotkaliśmy bardzo wiele piesków. Gdy zdecydujecie się na szlak, który biegnie obok Schroniska na Magurce to fragment od schroniska do szczytu jest bardzo spacerowy. Polecamy!
WALIGÓRA - GÓRY KAMIENNE
Jeśli myślicie, że strome zbocza znajdziecie tylko w Tatrach to jesteście zdecydowanie w błędzie. Wybierzcie się na ten szczyt żółtym szlakiem, a przekonacie się, że nawet krótki kilometrowy szlak może dać w kość! A reszta szlaków w Górach Kamiennych? Jak najbardziej psiolubna! A na koniec w wizyta w schronisku PTTK Andrzejówka, które również pozwala na pobyt psów
SKALNIK - RUDAWY JANOWICKIE
Oprócz szczytu na który bez problemu możecie dojść z psami polecamy Wam również inne miejsca, które oferuje to pasmo górskie! Sokoliki, Kolorowe Jeziorka czy schronisko Szwajcarka. Bierzcie psiaka i ruszcie odkryć to niesamowite miejsce!
JAGODNA - GÓRY BYSTRZYCKIE
Piękny, spacerowy szlak z Przełęczy Spalona, powrót tą samą drogą i nagroda w postaci najlepszych (wg nas) placków z jagodami w schronisku Jagodna. Psy w środku mile widziane 🙂
KOWADŁO - GÓRY ZŁOTE
Dozwolone jest wyjście na ten szlak z psami, polecamy Wam połączyć wyjście na ten szczyt z znajdującym się obok Rudawcem.
LACKOWA - BESKID NISKI
Szczyt leży dość sporo poza granicą Magurskiego Parku Narodowego więc mamy to szczęście, że możemy z psami doświadczyć ogromu słynnej (wśród osób zdobywających Koronę Gór Polski) ściany płaczu.
Warto uważac tam pod nogi i pilnować psiaki bo często da się zauważyć tam salamandrę, która może się okazać niebezpieczna dla czworonogów.
WIELKA SOWA - GÓRY SOWIE
Na tym szczycie podczas ciepłych weekendowych dni można spotkać całe mnóstwo osób z psiakami. Obok wieży widokowej znajduje się kilka wiat turystycznych, w których możemy odpocząć.
Możliwość poruszania się z psami po szlakach.
WYSOKA - PIENINY
Szczyt znajduję się w rezerwacie “Wysokie Skałki”, które nie zezwala na przebywanie z psem na terenie rezerwatu.
ORLICA - GÓRY ORLICKIE
Nasz jeden z pierwszych szczytów, które zdobyliśmy razem z psiakami. Pod szczytem rozbiliśmy sobie hamak i odpoczywaliśmy. Szlaki, jak i sam szczyt dostępny dla psów 🙂
RUDAWIEC - GÓRY BIALSKIE
Tak jak pisaliśmy w przypadku Kowadła, bo zapewne te dwa szczyty będziecie chcieli zdobyć podczas jednego wyjazdu. Szczyt dostępny dla turystów podróżujących z psami i polecamy pętle biegnąca wzdłuż granicy. Zdobędziecie wtedy podczas całodniowego trekkingu Kowadło oraz Rudawiec.
WYSOKA KOPA - GÓRY IZERSKIE
Na ten najwyższy szczyt w Górach Izerkich, możemy się dostać kilkoma szlakami, a każdy z nich jest dostępny dla piesków.
MOGIELICA - BESKID WYSPOWY
Wszystkie szlaki prowadzące na szczyt są dostępne dla turystów z psami.
SKRZYCZNE - BESKID ŚLĄSKIE
Szczyt, który zdobywaliśmy ostatnio całą trójką psów! Tadek, Sisi i Rami, który świezo po przyjechaniu do Polski z Serbii weszła razem z nami na Skrzyczne.
Zdecydowanie szlak oblegany przez pieski!
RADZIEJOWA - BESKID SĄDECKI
Na tym szczycie byliśmy już kilka razy. Na najwyższy punkt Beskidu Sądeckiego wejdziemy z psami wszystkimi dostępnymi szlakami turystycznymi.
TURBACZ - GORCE
Na najwyższy szczyt Gorców, nie wejdziemy każdym szlakiem.
Z psem możemy wejść kilkoma ścieżkami znajdującymi się poza Gorczańskim Parkiem Nardowym, bo zarówno szczyt jak i schronisko znajduje sie poza granicami Parku.
Dostępne drogi:
Ze Schroniska PTTK na Starych Wierchach – czerwonym (GSB) szlakiem na Turbacz
z Koninek zielonym szlakiem przez Tobołow, Suchorę i Obidowiec i dalej czerwonym szlakiem na szczyt Turbacza.
Od Przełęczy Knurowskiej czerwonym szlakem przez Kiczorę i Halę Długą na Turbacz
Niebieskim szlakiem z Łopusznej
Czarnym szlakiem z Ostrowska
Zielonym lub żółtym szlakiem z Kowańca
Z Obidowej zielonym szlakiem (przez Bukowinę Obidowską), dalej czarnym na Polanę Wsołową i żółtym na szczyt Turbacza
Jak również innymi szlakami przez Łapsową Polanę.
TARNICA - BIESZCZADY
Pomimo tego, że wielokrotnie widziałem ludzi chodzących z psami na Tarnicę to wejście do Bieszczadzkiego Parku jest zabronione za wyjątkiem kilku szlaków.
“Zabrania się wprowadzania psów oraz innych zwierząt na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych. Psy obligatoryjnie muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu. Dopuszcza się wprowadzanie psów na smyczy i w kagańcu na następujących odcinkach szlaków: – od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką, – od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński, – od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony)”
Tak więc na Tarnicę obowiązuje całkowity zakaz wejścia z psami, a reguła ta jest bardzo przestrzegana i karana wysokimi mandatami!
ŚNIEŻNIK - MASYW ŚNIEŻNIKA
Wejście na Śnieżnik jest możliwe z każdej strony, a Schronisko pod Śnieżnikiem zezwala na nocleg psiaków w schronisku za dodatkową opłatą 25 zł.
ŚNIEŻKA - KARKONOSZE
Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy, ale również najwyższczy szczyt Czech, wliczający się do Korony Europy. Po polskiej stronie znajduje się Karkonoski Park Narodowy, który udostępnia dla odwiedzających z psami większość szlaków, jednak są fragmenty, które są wyłączone dla czworonogów.
Poniżej przedstawiamy listę szlaków (w sumie 34 km), które są wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych, gdyż przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt. Zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków:
Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
Przy wodospadzie Kamieńczyka,
Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.
Na pozostałych szlakach (97 km) wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu.
Poniżej dajemy mapkę. Uwzględniając ją możemy wejść ( lub wjechać) prawie wszystkimi szlaki za wyłączeniem czerwonego szlaku, który przechodzi przez Kocioł Łomniczki.
BABIA GÓRA - BESKID ŻYWIECKI
W Babiogórskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wstępu z psami. Na spacer z psiakiem można się jednak wybrać na ścieżce krajobrazowej “Mokry Kozub”. Możliwa jest też wędrówka szlakiem Diablak – Przełęcz Brona – Mała Babia, jeśli wejście jest od słowackiej strony.
I to właśnie od słowackiej strony mamy możliwość zdobycia tego szczytu, jeśli chcemy wejść tam razem z naszym psiakiem.
RYSY - TATRY
20 Listopada 2023 Słowacki TANAP wprowadził nowe zasady dotyczące się poruszania się po Tatrach Słowackich, jedna z zasad to niemal całkowite ograniczenie poruszania się po tatrzańskich szlakach w towarzystwie psa.
Przyjazne czworonogom pozostaną: fragment Tatrzańskiej Magistrali od strony Zachodniej do Szczyrbskiego Jeziora, szlak ze Szczyrbskiego Jeziora do Chaty pod Soliskiem, fragment doliny Cichej oraz podejścia do Rainerowej Chaty.
Bazując na powyższym na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wejścia z psem na Rysy, jednak nawet w przypadku dostępności szlaku dla psów nie zalecamy wejścia z psem, który nie jest przyzwyczajony do poruszania się po ostrych graniach.
Zapisz się do newslettera, by dostawać informacje, które nie będziemy publikować na stronie. Podróżnicze ciekawostki, ciekawe oferty na loty oraz wiele, wiele innych.